Ekonomi

7 maçla bu hafta nasıl geçti?

Geçen hafta iç piyasaların en değerli gündem maddelerini enflasyon verileri, asgari fiyat görüşmeleri ve Boğazlar girişinde bekleyen Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemilere ilişkin gelişmeler oldu.

Küresel piyasalarda ise ABD üretici enflasyonu başta olmak üzere farklı enflasyon verileri, Çin’deki salgın tedbirlerinde gevşeme kararları ve finansın üst isimlerinden gelen uyarılar yakından takip edildi.

1- Enflasyonda 1,5 yıl sonra ilk yavaşlama

Yıllık enflasyon Kasım ayında 1,5 yıl sonra ilk kez yavaşladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Aylık artış yüzde 2,88 oldu. Böylece aylık artış serisi 47. aya yükseldi. Kasım ayında güç kümelenmesinin de etkisiyle üretici enflasyonunda çok daha hızlı bir toparlanma gözlendi. Ekim ayında yüzde 7,83 olan üretici enflasyonu, Kasım ayında yüzde 0,74 olarak kaydedilmiştir.

2- Taban fiyat maratonunda ilk buluşma

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan asgari fiyat çalışmasına göre çalışanların asgari fiyat beklentisi 7 bin 500 TL, patronların taban fiyat beklentisi ise 7 bin TL oldu.

3- Boğazlar girişinde petrol tankeri trafiği

Batılı ülkelerin Rusya’nın petrol ihracatına getirdiği yeni kısıtlamaların ardından Boğazlardan geçmek için bekleyen tanker sayısı arttı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, İstanbul Boğazı girişinde bekleyen Kazak petrolü taşıyan gemilerin Rus petrolüne yönelik yaptırımlara dahil olmadığına açıklık getirdiklerini söyledi.

4- Çin, Kovid-19 kısıtlamalarındaki yeni yaklaşımını açıkladı

Çin, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir işareti olarak ev karantinasına izin vereceğini açıkladı. Ülkede günlük hayatın bir modülü haline gelen sağlık kodu ve test sonuçlarının gösterilmesi zorunluluğu da kaldırılacak.

5- ABD’de üretici fiyatları Kasım ayında iddiaları aştı

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Kasım ayında tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Bu da Fed’in faiz artırımlarının 2023’te devam edebileceğinin sinyalini verdi.

6- Finansın önde gelen isimlerinden uyarılar

Yatırım bankalarının önde gelen isimleri, ABD ekonomisinin 2023’te resesyona girmesinin ve finans departmanında işten çıkarmaların mümkün olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

7- Putin: Nükleer savaş riski artıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü nükleer savaş riskinin arttığı konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu