Ekonomi

Asya borsaları yükselişte

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz artırmayacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyici adımlarla olumlu bir seyir izledi.

Çin ekonomisindeki toparlanmanın kırılgan kalması ve politika yapıcılar üzerinde daha fazla teşvik sunma baskısını sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca ilk kez ev alacaklar için asgari peşinat oranının yüzde 20’ye, ikinci kez ev alacaklar için ise yüzde 30’a indirilmesi de gayrimenkul sektörünü yukarıya doğru desteklemeye devam ediyor.

Öte yandan yatırımcılar bu hafta Avustralya ve Malezya merkez bankalarının bölge genelindeki faiz kararlarının yanı sıra Çin’de açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,81 artışla 2.584 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 1,2 artışla 3.171 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,7 değer kaybıyla günü 32.939 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,1 düşüşle 146,1 seviyesinde işlem gördü.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,1 artışla 65.449 puanda, Süper Tayfun Saola nedeniyle Cuma günü ara verilen Hong Kong’daki Hang Seng endeksi ise bugün yeniden süreç başlatarak yüzde 2,5 artışla 18.841 puanda bulunuyor. .

calhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu