Yaşam

Brain Burner: Beklenmedik Bir Sınava Girmenin İmkansız Olduğunu Söyleyen Bu Paradokstan Kurtulabilir misiniz?

Okul yıllarımızın en korkunç cümlelerinden biri “Kağıtları çıkarın, sınava giriyorum.” olabilir. Hiçbir hazırlığınız yok, matematikte başarısız olmanıza yakınsınız… Bu ifadenin daha az korkutucu bir versiyonu da var. “Gelecek hafta seni bir daha asla göremeyeceğim. en azından beklediğin zaman“Sınava gireceğim.”

Bu cümle ani testten biraz daha iyi çünkü çalışmaya vaktin var. Peki sınavın hangi gün olacağını tahmin edebilir misiniz? Hazırsanız tüm bu kaosu göreceksiniz. Bunları “sürpriz sınav paradoksu”nda birleştirerekZihnimizi doğru bir şekilde temizleyelim.

Haydi lise yıllarınıza gerçek bir yolculuğa çıkalım.

Diyelim ki Cuma günkü son dersiniz matematik (bir kabustan daha kötü). Zile beş dakika kaldı, mutlu bir şekilde çantanızı hazırlıyorsunuz, başınız dönüyor. Haftanın beş günü derslerinize katılırÖğretmeniniz aniden şu cümleyi söylüyor: “Gelecek hafta hiç beklemediğin bir günde sana sınav yapacağım. Hafta sonları iyi çalışın çünkü hangi gün olduğunu asla bilemezsiniz!

Öğretmen bu cümleyi söyler ve sınıftan çıkar. Ve moralinizin bozulduğunu ve kafanızın karıştığını hissedersiniz. Arkadaşlarınızla spekülasyon yapıyoruz Sınav hangi gün yapılacak?Bulabildin mi?

Arkadaşlarınızla aranızda şu diyaloglar yaşanabilir:

A: “Sınavın cuma günü olması imkansız çünkü perşembe günü ders bitiminde sınavın cuma günü yapılacağını anlayabiliyorduk.”

B: ” Cuma günü yapılamazsa ve perşembe gününe kadar sınav tamamlanmazsa, sınavın perşembe günü yapılacağını da anlıyoruz. “O zaman perşembe günü değil, öncesinde.”

A: “O halde benzer bir mantıkla Çarşamba, Salı ve Pazartesi günlerini ortadan kaldırabiliriz.”

D: “Pazartesi’yi neden eledik?”

İLE: “Eğer pazartesi mümkün olan tek günse, o gün de sürpriz olmayacak.”

F: “O halde bu sınava girmek mümkün değil. “Hadi PS kafeye gidelim ve oyun oynayalım.”

Beklenen hafta geldiğinde ne olacak?

Sürpriz bir sınavın mümkün olmadığı kanaatine varan öğrenciler hafta sonu hiç ders çalışmadı. Ama onların öğretmenleri Çarşamba günü sınava girecek!Elbette ne olursa olsun… Öğrencilerin sınavın yapılamayacağı yönündeki iddiaları gerçekleşmedi.

Sınavın imkansız olması mümkün değil.

Aynı akıl yürütme yöntemini daha sonra düşünürsek, bunun hatalı olduğu ortaya çıkar. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Öğretmen dönemin başında öğrencilere dönem içinde beklenmedik bir sınav vereceğini söyleseydi, onlar da aynen bu şekilde mantık yürütebilirlerdi. Yeniden inceleme yapılamayacağı sonucuna varırız.Ancak dönem içerisinde en az bir testin yapılacağı da bir gerçektir.

Bir diğer sebep ise bu mantık kendini kandırma Çünkü öğrenciler rastgele bir günde sınav yapıldığında şaşırıyorlar. İster Salı, ister Çarşamba. Öğretmen “Kağıdınızı ve kalemlerinizi hazırlayın. “Sınava gireceğim.” Bunu söylediği andan itibaren her sürpriz bir sınava dönüşür.

Bu “beklenmeyen/sürpriz sınav paradoksu” ; Yıllardır mantıkçıları, matematikçileri ve filozofları düşündürüyor ama hala paradoksu aşamadılar. Yorumlarda fikirlerinizi bekliyoruz!

Kaynaklar: Math World, Timothy Y. Chow, Journal of Philosophical Logic

Beyninizi yakacak diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu