Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ziyaretine ilişkin konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak ziyaretine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’a ardından ise Erbil’e gideceğini söyledi.

Ziyaretin günübirlik olacağını da söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Sorunları görüşecek, ilişkileri ele alacağız”

Seçim sonrası diye planladık şimdi seçim bitti. Irak’a olan ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günü birlik bir ziyaret önce Bağdat, Bağdat’taki sayın Cumhurbaşkanı ile Başbakan ile yapacağımız görüşmelerden sonra oradan bir de Erbil ziyareti gerçekleştireceğiz. Erbil’de de Kuzey Irak sorunlarını aynı zamanda merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak. Bu tabi aynı zamanda da Irak-Türkiye ilişkilerini bir genelleme çatısı altında ele alacağımız konutlar olacak.

İsrail- İran arasındaki gerilime dair

Değerlendirme biliyorsunuz şu anda İsrail, farklı şeyler söylüyor. İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Yani sahiplenme yok ve konu ile ilgili de gerçekten şöyle akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. İran’ın yaptığı açıklamalarda bu doğru söylüyor diyemiyorsunuz, İsrail’inkini hiç diyemiyorsunuz.

Bu arada ABD’nin yaptığı açıklamalarda haberimiz vardı yoktu gibi laflar var. Çok daha önemlisi BM Güvenlik Konseyi’nde de ABD’nin son yapılan açıklamalarda İsrail’in yanında yer aldığını görüyoruz. ABD burada herkes Filistin’in yanında yer alırken ABD İsrail’in yanında yer almak sureti ile duruşunu ortaya koyuyor.

Miçotakis’in ziyaretine ilişkin değerlendirme

Sayın Miçotakis’in ziyareti bir nevi iade-i ziyarettir. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde önemli bir merhaledir diyebilirim.

12 yıl sonra Irak ziyareti: Masada terörle mücadele olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl sonra Irak’a gidecek. En son başbakanlık döneminde Irak’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde en önemli başlık ise terörle mücadele olacak.

Türkiye uzun süredir, Irak’daki terör hedeflerinin yok edilmesi üzerinde de çalışıyor.

Bu amaçla mayıs genel seçimlerinin hemen arkasından diplomatik ve askeri hazırlıklar başladı.

Ziyarette bu konular detaylı olarak ele alınacak.

Bakan Fidan, İbrahim Kalın ve Güler’in Irak ziyareti

Bu kapsamda göreve gelmesinden kısa süre sonra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ayağının tozuyla ağustos ayında Irak ziyareti gerçekleştirdi.

Akabinde MİT Başkanı İbrahim Kalın Ocak 2024’te, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise şubat ayında Irak’ta hem merkezi hem de Kürt yönetimiyle temaslarda bulundu.

Mart ayının başında ise Ankara’ya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı ile görüştü.

13 Mart’ta ise Türkiye Irak sınırında askeri heyetler bir sınır güvenliği toplantısı gerçekleştirirken, daha sonra Fidan, Güler ve Kalın, Bağdat’ta düzenlenen terör zirvesine katıldı.

Masadaki diğer konu: Petrol

Petrol konusu da gündemde olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar yaptığı açıklamada, Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı’nı faaliyete geçireceklerini ve Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracatının yeniden başlayacağını bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu