Haber

Erdoğan-Sisi görüşmesi dünyanın gündeminde: Yeni bir sayfa açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es- ile bir araya geldi.

Toplantıda bölgesel sorunların yanı sıra iki ülke arasındaki çıkarlar da kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

Erdoğan ve Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiri’yi imzaladı.

Fransa 24: İşlerde yeni sayfa

Kritik toplantıyı uluslararası medya kuruluşları da yakından takip etti. Fransa 24, “Türkiye ile ilişkilerde yeni bir sayfa açılıyor.”o yazdı.

Haberde, ikilinin birçok anlaşmaya imza atmasından önce Sisi’nin Erdoğan’ı Kahire havaalanında törenle karşıladığı belirtildi.

Her iki cumhurbaşkanının da “ilişkilerde yeni bir dönem”den bahsettiği, ikili ticarette yıllık 15 milyar dolara ulaşmayı hedeflediği ve Orta Doğu’da iş birliği ihtiyacının altını çizdiği notlar paylaşıldı.

Bloomberg: Birlikte mücadele edeceklerine söz verdiler

Bloomberg, Erdoğan’ın “Kahire’ye yaptığı tarihi ziyaretle Mısır’la ilişkileri yeniden tesis ettiğini” bildirdi.

Sisi ile yapılan görüşmede Gazze, iktidar meselesi ve bölgesel çatışmaların ele alındığı belirtildi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 yılı aşkın aradan sonra ilk ziyaretini Mısır’a yaptı. İki güç ekonomik ve güvenlik konularında birlikte çalışma sözü verdi.

El Cezire: Türkiye kararlı

Al Jazeera, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin yıllar süren gerginlikten sonra yeniden düzeldiğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi’nin İsrail’i Refah’a yönelik planladığı saldırıdan vazgeçmeye davet ettiği kaydedildi.

Erdoğan’ın, bölgede barış ve istikrarın tesisi için Türkiye’nin Mısır’la her düzeyde müzakereleri hızlandırmaya kararlı olduğunu söylediği belirtildi.

Kathimerini: Ticarette hedef 15 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin “tarihi” olduğunu belirten Kathimerini, ikili ilişkilerin güçlendirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Konuyla ilgili şu notlara yer verildi:

2012 yılından bu yana ülkeye ilk ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Gazze’nin yeniden inşası için Mısır ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan ayrıca Mısır’la ticareti kısa vadede 15 milyar dolara çıkaracaklarını belirterek, iki ülkenin güç ve savunma iş birliğini değerlendirdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu