Ekonomi

Fed üyesinden ‘çift yönlü risk’ uyarısı

San Francisco Fed konferansında konuşan Cook, bankanın çok fazla sıkılaştırma ile çok az sıkılaştırma arasında istikrarlı bir politika izlemesi gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomide yumuşak bir inişin mümkün olduğunu belirten Cook, “Dezenflasyon sürecinin devam etmesi ve istihdam piyasasının güçlü olması nedeniyle yumuşak bir iniş olacağına inanıyorum ancak bu kesin değil.”

ABD Merkez Bankası geçen yıl artan enflasyon nedeniyle hızlı faiz artırımı yaparken, bu yıl artışlara daha yavaş bir şekilde devam etti. Son artışını temmuz ayında yapan Fed, artışların etkisini izlemek ve görmek amacıyla politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında tutuyor.

Cook, ekonominin hâlâ büyüdüğünü ve tüketicilerin hâlâ harcama yaptığını belirterek, “Talepteki ivmenin devam etmesi, ekonominin ve istihdam piyasasının sıkı kalmasına ve enflasyondaki düşüş sürecinin yavaşlamasına neden olabilir.”

Cook ayrıca Fed’in Çin ve Avrupa ekonomilerindeki zayıf büyüme ve jeopolitik riskler gibi küresel ekonomik şokları yakından takip ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu