Teknoloji

General Motors 950 otonom aracı geri çağırma kararı aldı

Son yıllarda sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren firmaların sayısı oldukça arttı. Bu şirketlerden biri olan ABD merkezli Cruise, gelecekte tamamen sürücüsüz bir robot taksi hizmeti sunmayı planlıyor. Yıllardır test ettiği sürücüsüz (otonom) taksi hizmetini bu yılın başında halkın kullanımına açtı.

Cruise, Şubat ayından bu yana San Francisco, Kaliforniya’da halka açık robot taksileri test ediyor. Ancak kazalar şirketi zor durumda bıraktı.

Bazı modelleri hatırlatıyorum

GM’nin otonom araç birimi Cruise ve ABD otomotiv düzenleyici kurumu, otonom bir taksinin bir yayaya çarpmasının ardından bazı modelleri trafikten geri çağırıyor.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), internet sitesinde yaptığı açıklamada, General Motors’un Cruise Otomatik Sürüş Sistemleri (ADS) yazılımının çarpışma algılama alt sisteminin kaza sonrasında hatalı tepki verebileceği gerekçesiyle araçların geri çağrıldığını duyurdu.

NHTSA’nın web sitesine göre Cruise, incelenen tüm test araçlarına kablosuz bir yazılım güncellemesi yaptı.

Cruise, otonom aracının kazaya karıştığı yönündeki soruşturmanın ardından araçlarını gönüllü olarak geri çağıracağını ve daha fazla geri çağırma için başvuruda bulunabileceğini duyurdu.

Ayrıca değerli güvenlik açıklarını gizlediği iddia edilen şirketin lisansı da Kaliforniya yetkilileri tarafından iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu