İçerik

Google, YouTube Shorts videoları için bir yeniliği daha hayata geçirdi; limiti artırdı

Akış devi YouTube, TikTok içerik oluşturucularını YouTube Shorts‘a çekmek için yaptığı son hamlede, kısa video içerik oluşturucuların yakında Shorts’larında bir dakikaya kadar telif hakkıyla korunan müziğe müsaade verileceğini duyurdu. Değişiklik, rastgele bir lisanslı müzik için evvelki 15 saniye hududuna nazaran değerli bir artış manasına geliyor.

YouTube, kısa biçimli içerik oluşturucularının “çoğu parça için” 30 ila 60 saniyelik lisanslı müzik kullanabileceklerini söylüyor. Fakat, birtakım müzikler evvelki 15 saniyelik sonda kalacak ve lisans muahedeleri hangi kesimlerin hangi pencerede yer alacağını belirliyor. İçerik oluşturucular, YouTube uygulamasının ses seçicisinde her müziğin ne kadar mühlete müsaade verdiğini süratli bir formda görebilecek.

Kullanıcı tarafından oluşturulan görüntüler son on yılda muazzam bir yükseliş gösterdiği için, agresif DMCA yayından kaldırma bildirimleri, tüm platformlardaki yayıncılar için büyük bir sorun haline geldi. Plak şirketleri çoklukla telif hakkı uygulamalarını otomatikleştirerek çok istekli argümanlarda bulunabiliyor. İçerik oluşturucular, görüntülerinin yoldan geçen bir arabadan gelen müzik birkaç saniyelik müzik sesi sebebiyle bile görüntülerin işaretlendiğini gördü.

Şarkı limitlerinin artışı, YouTube’un TikTok içerik oluşturucularını (ve dolayısıyla izleyicileri ve reklam gelirlerini) Shorts’a çekmeye yönelik en son teşebbüsü olarak öne çıkıyor. Eylül ayında şirket, nitelikli içerik oluşturuculara müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın reklam gelirlerinde yüzde 45’lik bir pay sağlamak için bir reklam geliri paylaşım programı duyurdu. TikTok, önceki “statik para havuzu” yaklaşımıyla ilgili yaygın şikayetlerin ardından bu yılın başlarında benzer bir paylaşım programı başlattı.

Eylül 2021 itibarıyla TikTok, aylık 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Bununla birlikte, YouTube’un görüntü alanındaki genel hakimiyeti göz önüne alındığında, bu sayılar muhtemelen esasen YouTube’da olup diğer içerikleri izleyen kişileri içeriyor. Öte yandan TikTok’un sayıları, YouTube ve Meta üzere başka medya devlerinin takip etmeye devam ettiği bir kitle olan, kendine has kısa biçimli görüntülerini arayan insanları daha açık bir halde içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu