Haber

Güney Kore ve Fransa, Kore Yarımadası’nda ortak hava tatbikatı düzenliyor

Güney Kore ile Fransa arasında Kore Yarımadası’ndaki ilk ortak hava tatbikatı bugün başladı.

Yonhap ajansının haberine göre Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Fransız Hava Kuvvetleri, Seul’ün yaklaşık 450 kilometre güneydoğusundaki Gimhae Hava Üssü’nde iki günlük ortak hava tatbikatı yapıyor.

Güney Koreli yetkililere göre tatbikata Seul 3 F-15K ve 2 F-16 savaş uçağı, Fransa 2 Rafale savaş uçağı, 1 A400M nakliye uçağı ve 1 A330 yakıt ikmal uçağı ile katılıyor.

Tatbikat, savaş uçakları, nakliye uçakları ve yakıt ikmal uçaklarından taktik operasyonları içeriyor.

Tatbikatta ayrıca Kore Savaşı’nda şehit olan BM askerleri de anıldı.

Kore Savaşı sırasında öldürülen BM birliklerini anmak için tatbikat sırasında ortak uçuş da gerçekleştirildi. Güney Kore’nin metropol şehirlerinden biri ve ikinci büyük şehri Busan’da iki ülkenin hava kuvvetleri, hayatını kaybeden askerleri anmak için 47 Fransız askerinin gömülü olduğu BM mezarlığı üzerinden ortak uçuş yaptı.

Ortak tatbikat, Güney Kore’nin NATO ile güvenlik işbirliğini derinleştirme çabaları ve Kuzey Kore’nin balistik füze testleri arasında gerçekleşiyor.

Güney Kore ve NATO işbirliği

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terörle mücadele ve siber savunma da dahil olmak üzere 11 alanda işbirliği için yeni ortaklıklar kurma konusunda anlaştılar.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, işbirliğinin genişletilmesiyle Güney Kore’nin NATO’nun terörle mücadele çaba tatbikatlarına katılacağı ve NATO ile istişare birimi kurulacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu