Ekonomi

IMF Sri Lanka tahvil sahipleri görüşmelerinde destek sunuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Sri Lanka’nın uluslararası tahvil sahipleriyle görüşmelere başlaması dolayısıyla bu ülkeye yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti. Bu açıklama Perşembe günü yapıldı ve IMF taraflar arasında bir ön prensip anlaşması sağlandığında resmi bir değerlendirme yapacağını belirtti.

Sri Lanka’nın bu hafta başında tahvil sahipleriyle yaklaşık 12 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırma girişimleri bir çözüme ulaşmadı ve Haziran ayında beklenen 2.9 milyar dolarlık IMF programının üçüncü taksitinin ödenmesinde olası gecikmelere ilişkin endişelere yol açtı. Hükümete göre, tahvil sahiplerinin önerdiği “temel parametreler” IMF destekli programın parametreleriyle uyuşmuyordu.

IMF sözcüsü, programın ana hatlarına ve resmi kreditörler tarafından belirlenen Muamelenin Karşılaştırılabilirliği gerekliliklerine uygun bir anlaşmaya varılmasının önemini vurguladı. IMF, program kapsamındaki ikinci gözden geçirme öncesinde anlaşmanın bir an önce sonuçlandırılacağını ümit etmektedir.

IMF’den yapılan açıklamada ayrıca Sri Lanka ve tahvil sahiplerinin görüşmelerini hızlandırmaları teşvik edildi. Devam eden diyaloğun bir parçası olarak Sri Lanka, tahvil sahiplerinden gelen son tekliflerin kurtarma programının parametreleriyle uyumlu olup olmadığını belirlemek üzere IMF ile istişarelerde bulunacak.

Sri Lanka Mayıs 2022’de dış borcunda temerrüde düşmüş ve birkaç ay sonra iki taraflı kreditörlerle müzakerelere başlamıştı. Ülke aynı yılın Kasım ayında aralarında Çin, Hindistan ve Paris Kulübü’nün de bulunduğu başlıca kreditörlerle prensip anlaşmasına varmayı başardı.

Ülke 1948’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana en ciddi mali kriziyle boğuşuyor. Kriz, 2022 yılının başlarında döviz rezervlerindeki dramatik düşüşle tetiklendi ve Sri Lanka’nın yakıt, yemeklik gaz ve ilaç gibi temel ithalatları karşılayamaz hale gelmesine neden oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu