Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Varşova’da protesto edildi

Polonya’nın başkenti Varşova’da binlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınamak için Varşova’daki İsrail Büyükelçiliği’ne yürüdü.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Polonya’nın başkenti Varşova’da yürüyüşle protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, soğuk havaya ve kar yağışına rağmen polisin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Yürüyüşün başında Filistin’in Varşova Büyükelçisi Mahmud Halife, Halaskar Meydanı’nda (Plac Zbawiciela) toplanan vatandaşlara seslendi. Yürüyüşe katılan Polonyalılara teşekkür eden Halife, “Filistin’e bir bomba daha atılmasına, bir kişinin daha öldürülmesine, kadın ve çocukların öldürülmesine ‘Hayır’ diyoruz.”

Bugüne kadar kendilerine destek veren ülke ve milletlere teşekkür eden Halife, destek veren ülkelerin hükümetlerine seslenerek, “İsrail ve İsrailli yerleşimcilerin işlediği suçları durdurmak için sizin eylemlerinize ihtiyacımız var.”

Büyükelçi Khalifa’nın konuşmasının ardından yürüyüşe katılanlar, 1,5 km uzaklıktaki İsrail Büyükelçiliği binasının bulunduğu Krzywickiego caddesine yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Filistin’e Özgürlük”, “Filistin nehirden denize özgür olacak” gibi sloganlar attı. Taşınan pankartlarda “Katil Netanyahu”, “İsrail’in savaş suçlarını durdurun”, “Savaşa hayır”, “Etnik temizliğe hayır”, “Soykırımı durdurun” mesajları yer aldı.

Varşova polisi İsrail Büyükelçiliği binasının 50 metre uzağına barikat kurarak vatandaşların binaya yaklaşmasına izin vermedi. Yürüyüş, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden veya saldırılardan sağ kurtulan kişilerin yakınlarının konuşmalarıyla devam etti. Polonya medyasının büyük ilgi gösterdiği 3 saat süren etkinlik olaysız sona erdi. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu