Haber

İzmir Güzelbahçe’de su tasarrufu atağı

İZMİR (İGFA) – Güzelbahçe Belediyesi, ilçe genelinde bulunan 108 park, yeşil alan, kavşak ve ağaçların bulunduğu kaldırımlarda su, vakit ve güç israfını önlemek emeliyle hayata geçirdiği damla sulama prosedürünü daha teknolojik bir yenilik getiriyor. Güzelbahçe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü takımları, 4 park, 1 kavşak ve 1 ana caddede sistemi devreye koyarak, hem güç hem de su tasarrufu sağlarken, sistemi tüm yeşil alan, parklar, kavşak ve caddelerde faaliyete geçirmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Güzelbahçe Belediye Lideri Mustafa İnce, bu teknolojiyi kullanarak uzaktan sistem denetimi ile sulama sistemlerimizi denetim etmek için adım attıklarını söyledi.

Sulama sistemlerine toprak nem sensörleri ek ettiklerini belirten Lider İnce, “4G ve bluetooth teknolojisine sahip verici ünite ve yazılımını kurduk. Bu sistemle anlık, günlük, haftalık, aylık yahut belirleyebileceğimiz vakit aralığındaki, toprağın nem durumunu ve su sarfiyatımızı sorgulayabiliyoruz. Alanlarımızda belirlenen nem ve debi kıymetlerinin aşılması durumlarında sistem uyarısı alıyoruz. Sistemdeki bütün denetim ünitelerini uzak kumanda yoluyla manuel olarak programlayabiliyor, büsbütün yahut kısmen, tek tek yahut çoklu formda açıp kapama yapabiliyoruz. Arızalı, çalışmayan, pili bitmiş durumda olan bileşenlerden, sistem uyarısı ile bilgi sahibi oluyoruz ve aksaklığa anında müdahale edebiliyoruz. Bu programla birlikte; sistem arızalarını, fazla su kullanımlarını, sistem patlaklarının neden olduğu su kayıplarını tespit ederek, oluşacak arızaya anında müdahale edilebilmeyi hedefliyoruz. Nemsensörleri ile alanda optimal su gereksiniminin belirlenmesini sağlayarak, yanlışsız debi ve sulama müddetleriyle hedefine uygun efektif bir sulama yapılmasını öngörüyoruz. Sistem bileşenlerinin daha kısa mühlet arızalı olarak kalmasını, daha uzun ömürlü kullanımlarının sağlanması ile sürdürebilir su idaresi sağlamak istiyoruz. Sistem randımanının en üst seviyede olduğu bir kullanım öngörüyoruz. Yıllık %40 su tasarrufu yapmayı hedefliyoruz. Güzelbahçe yeşili ve mavisiyle bütünleşmiş İzmir’in en yeşil ilçelerinden birisi. Bir taraftan yeşili büyütürken başka taraftan da doğayı müdafaamız gerekmektedir. Bu yüzden sularımıza her alanda sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu