Ekonomi

Kanadalılar artan fiyatlar nedeniyle gıda stokluyor

Kanada’da enflasyondaki artış halkın gıda maddelerini stoklamasına neden oluyor.

Nanos Research araştırmasına göre, Kanadalıların dörtte biri geçen ay market fiyatları arttıkça yiyecek stokladı.

Kamuoyu araştırmasında ortaya çıkan sonuçlara göre, Kanadalılar daha ucuz gıda satın alıyor, gıda stokluyor ve hatta enflasyon yükselirken gıda fiyatlarıyla başa çıkmak için daha az yiyecek tüketiyor.

Ankette, 1000’den fazla Kanadalıya, hanelerinin besin fiyatlarındaki artış nedeniyle geçen ay maliyet tasarrufu sağlayan rastgele bir seçenek kullanıp kullanmadığı soruldu.

Ankete katılan 10 Kanadalıdan 6’sı, daha ucuz yiyecekleri satın aldıklarını belirtirken katılımcıların yüzde 25’i, yiyecek stokladıklarını, yüzde 17’si, artan gıda fiyatları nedeniyle daha az yemek yediklerini söyledi.

Kanadalıların dörtte birinden biraz fazlası, yemek alışkanlıklarını hiç değiştirmediklerini beyan ederken yüzde 6’sı faal olarak indirim kuponu toplayıp kullandıklarını yahut indirimdeki eserleri aradıklarını bildirdi.

Katılımcıların yüzde 1’i daha az yiyecek satın aldığını, kiliselerin ücretsiz gıda bankalarından gıda temin ettiğini ifade etti.

Öte yandan Kanada İstatistik Kurumu, geçen mayıs ayında duyurduğu yıllık yüzde 7,7 oranındaki enflasyonun, 1983’ün tıpkı devrinden bu yana kaydedilen en yüksek oran olduğunu açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu