Ekonomi

Korkuteli çiftçilerine ay çekirdeği dağıtıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli ilçesine bağlı Çaykenarı Mahallesi’ne yağlık ayçekirdeği hibe desteğine geçen yıl da devam etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yerelden kalkınma hedefiyle üreticiyi her alanda desteklemeye devam ediyor. Tarım Hizmetleri Müdürlüğü, Korkuteli ilçesi Çaykenarı Mahallesi’ndeki çiftçilere yağlı ayçekirdeği temin etti. Korkuteli’nde yağ oranı ve verimi yüksek, toprak seçiciliği olmayan, kuraklığa dayanıklı ayçiçeği üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı.

Dekara 200 kilo verim

Geçen yıl 100 dekar alana ekilen ve dekardan ortalama 200 kilo verim alınan tohumlar, kanarya ve küf hastalığına dayanıklı, kuraklığa dayanıklı olmasıyla da çiftçiler tarafından tercih ediliyor. Korkuteli Çaykenarı Mahalle Muhtarı Soner Akkanat, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl yaptığı takviyelerin bu yıl artarak devam ettiğini belirtti. Muhtar Akkanat, “Tohumlarımız geldi, ekeceğiz. Hayırlı hasatlar diliyoruz. Tohum hibesi için Muhittin Böcek Başkan’a teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimiz tohum temin etmekte zorlanıyor. Hibe sayesinde bu sorunu çözdük. .Yanınızda olacağız” dedi.

Petrol fabrikasına satılacak

Korkuteli üreticisi Yunus Karaman, Büyükşehir Belediyesi’nin katkısından memnun olduklarını belirterek, “Tarlalarımıza tohum ekeceğiz, biçeceğiz, hasattan sonra yağ fabrikasına satıp gelir elde edeceğiz. dedi.

kuraklığa dayanıklı mahsul

Dursun Elmalı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl bağışladığı ayçekirdeklerinden dekardan ortalama 200 kilogram verim elde ettiklerini de belirtti. Elmalı, sulu tarım olmadığı için kuraklığa kuvvetli işleri tercih ettiklerini belirterek, ayçiçeğinin bu anlamda bölgeye en uygun işlerden biri olduğunu söyledi.

fıstık fidanı hibe

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli ilçesinde ayrı ayrı sulanamayan atıl çorak arazilerin tarıma kazandırılması amacıyla alternatif çalışma projesi kapsamında 100 adet fıstık fidanına destek verdi. Gümüşlü, Yeşilyayla ve Uzunoluk mahallelerindeki çiftçilere fidanlar teslim edildi. Bölgede daha önce çok az bilinen fıstık yetiştiriciliği yaygınlaştırılarak vatandaşların gelirinin artırılması hedefleniyor. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu