Haber

MİT, PKK/YPG’nin Suriye askeri eğitim görevlisini etkisiz hale getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Türk güvenlik güçlerine yönelik hareket ve baskın yapmak amacıyla eğitim faaliyetleri yürüten PKK/YPG’nin sözde Suriye askeri eğitim subayı ‘Serhat Serhildan’ kod adlı Muhtesim Akyürek’i etkisiz hale getirdi.

MİT, sahadaki istihbarat ve kaynak ağı sayesinde son dönemde Suriye’de pek çok başarılı operasyona imza attı. MİT bu operasyonlara bir yenisini daha ekledi. Suriye sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırı ve eylemler planlamak üzere kendilerini eğiten örgüt yöneticilerine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında PKK/YPG’nin sözde Suriye askeri eğitim subayı Muhtesim Akyürek hedef olarak belirlendi. Son dönemde antrenman faaliyetlerine ağırlık vererek kaybettiği takımların yerine yeni takımlar yetiştirmeyi hedefleyen organizasyonun antrenman sorumlusu takibe alındı. Suriye’nin kuzeyindeki Amude’de eğitim faaliyetlerinden sorumlu olduğu belirlenen örgüt yöneticisinin temasları ve faaliyetleri, MİT’in sahadaki kaynakları aracılığıyla an be an takip edildi. Sahadan elde edilen istihbarat ve veriler analiz edilerek gerçekleştirilen operasyonda ‘Serhat Serhildan’ kod adlı Muhtesim Akyürek etkisiz hale getirildi.

2015 yılında örgütün kırsal yapılanmasına katılan Muhtesim Akyürek, bu süreçte ideolojik ve silahlı eğitimler aldı. Daha sonra Suriye’de faaliyetlerini sürdüren terörist, örgüt içindeki hareket ve silahlı eğitim sorumlularından biriydi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre Muhtesim Akyürek, PKK/YPG’nin eğitim faaliyetleri açısından önemli bir örgüt yöneticisiydi. Söz konusu örgüt mensubunun etkisiz hale getirilmesi halinde PKK’nın bölgedeki eğitim faaliyetlerinin sekteye uğrayacağı belirtildi.

habercildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu