Haber

Nijerya, Nijer’deki darbecilere askeri müdahale tehdidinde bulundu

Nijerya Dışişleri Bakanlığı, Nijer’deki darbecilerin geri adım atmayı reddetmesi halinde son çarenin askeri müdahale olacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Adamu Lamuwa, Nijer’de darbeci Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi ülkelerin diplomatik temsilcileriyle bir araya geldi.

Lamuwa, burada yaptığı açıklamada, Nijer’deki darbenin seyrinin değişmemesi halinde ECOWAS’ın prestijini zedeleyeceğini belirtti.

ECOWAS’ın Nijer’e verdiği sürenin daraldığına işaret eden Lamuwa, “Darbeciler bu süre içinde ECOWAS’ın taleplerini yerine getirmezlerse askeri müdahale son çare olacaktır. Umuyoruz ki bu noktaya gelmeyiz. ” terimini kullandı.

ECOWAS ülkelerinin Genelkurmay Başkanları da Abuja’da yaptıkları toplantıda Nijer’e olası bir askeri müdahale planını tamamladıklarını açıkladılar.

Cuntaya verilen süre daralıyor

30 Temmuz’da ECOWAS, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş ilan etmek anlamına geldiği konusunda uyardı. Gine de cuntaya destek açıklaması yaptı.

Öte yandan Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesine destek vereceklerini açıkladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu