Ekonomi

Piyasada et ve süt dengesi bozuluyor

Keskin, daha önce bölüme giden süt ineklerinin kaderlerinin bire bir aynı olacağından endişe duymaktadır.

Referans fiyat uzun süredir değişmedi. Piyasadaki son durum nedir?

Referans fiyat değişmedi. Ama temelde artık buna değmez. Serbest piyasada sütün fiyatı fiilen yükseldi. Piyasa fiyatı 11-12 lira olarak güncellendi. Ancak süt tozu üreticileri fiyatları geri çekmekte zorlanıyor.

Maliyetler ne kadar?

Maliyetler 10 doları aştı. Kurul fiyatı güncellerse fiyatın yükseldiği algılanacaktır. Onu düşürmeye çalışacaklar. Piyasada fiyat yükseldi. Böyle bir çıkmaz var. Piyasada 11 lira maliyeti; 10 lira + soğutma ücreti. Maliyet ve satış fiyatı el ele gider. Fiyat 1 lira geri geldi ama bu piyasa fiyatlarına yansımadı. Şimdi 1 lira daha çekmek istiyorlar.

Artık süt mevsimsel olarak arttı. İlkbaharda sütün kontrolü zordur. Bu yüzden fiyatları geri çekmek istiyorlar. Üreticinin başına gelir.

Ne yapalım?

Zincir marketlerin karşısındaki bakkallar kapanınca aile hayvancılığı biter. Büyükleri var, 20-30 bin hayvan besliyorlar pazarda. Fiyatlar yükselir, aniden düşer. Bakanlık küçük aile işletmelerini de desteklemeli. Küçükler diğer düzenlemelerle korunmalıdır. Avrupa tam da bunu yapıyor.

Fiyatlar düşerse…

Et ve süt sabit değilse, inekler kısmak zorunda kalır. 11 liraydı. Şimdi 1 lira düştü. Özellikle Konya’da 9 lirayı çekmeye çalışıyorlar. Böyle giderse ineklere de mal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu