Haber

SARIYER’DE KÖPEĞİ BOĞMAYA ÇALIŞAN SALDIRGAN TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

SARIYER’de köpeği merdiven boşluğana atıp boğmaya çalışan E.Ç.K (30) ikinci kez gözaltına alındı. Şiddete maruz kalan sokak köpeği, Sarıyer Belediyesi’ne ilişkin Safiye Kaya Sokak Hayvanları Süreksiz Bakım Konutu gruplarınca tedavi altına alındı.

Maden Mahallesi’nde yaşanan olayda bir kişi gece saatlerinde sokakta bulunan sahipsiz bir köpeğe saldırmış, yere yatırdığı köpeğin üstüne çıkarak boğmaya çalışmıştı. Köpeğe uygulanan şiddeti gören mahalle sakinleri tarafından reaksiyon gören saldırgan daha sonra olay yerinden kaçmıştı. Olayın etraftakilerin cep telefonu kameralarına yansıyan manzaraları, toplumsal medyada süratle yayılarak, reaksiyon çekti. Emniyet güçlerinin çalışmasıyla, saldırgan E.Ç.K.(30) gözaltına alındı, daha sonra ise hür bırakıldı. Hücuma uğrayan sokak köpeği Sarıyer Belediyesi takımlarınca nezaret altına alınarak tedavisine devam edilmek üzere Safiye Kaya Sokak Hayvanları Süreksiz Bakım Evi’ne getirildi.

İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

E.Ç.K. güvenlik kamerası görüntülerinin ortaya çıkması üzerine ikinci kez gözaltına alındı.

5199 Hayvanları Koruma Kanunu istinaden 2043 TL idari para cezası verilen E.Ç.K. Asayiş Şube Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği büro ekiplerince adliye götürüldü.

‘İNANILMAZ BİR RUHSAL ŞOKUN İÇERİSİNDE”

Köpeğin durumu hakkında bilgi veren Veteriner Doktor Aylin Neslişah Aybak, ‘Dün gece maalesef düşünceyi yaşadı, ondan sonrasında sonraki gün kolluk güçleriyle birlikte buraya getirildi. Acil müdahalesi yapıldı sonuçta bu bir travma hastası, yapılması gereken ilaçlar var, muhakkak bir süreç var, reçeteleri var, bunların hepsi yapıldı. Tetkikleri yapıldı. Bunun içinde kan analizleri var, röntgenler var, kimi süratli test kitlerinden de sonuçlar aldık. Birinci geldiği vakit bu durumundan çok daha berbattı diyebilirim. İnanılmaz bir ruhsal şokun içerisinde, katiyen bize karşı hırçın bir hali olmadı. Sevgiyle yaklaşıyor, hatta yeniden, hala bizden sevgi bekliyor diyebilirim. Maalesef birinci geldiği vakitte yemek yemedi, yaş mamayı dahi kabul etmedi. Sonrasında yavaş yavaş kendisine gelecek diye düşünüyoruz” dedi.

‘PSİKOLOJİK TRAVMA YAŞAYABİLİYORLAR”

Hayvanlarda da ruhsal travmalar oluşabildiğini belirten veteriner Aybak, ‘Şimdi 72 saatlik bir izlence prosedürümüz var bu sürecin sonunda. Tabi bir de şüpheli var. Bu şüphelinin de bir adli takibi olacak. Açıkçası bu adli sürecin önüne geçmeyi istemiyoruz, bu yüzden hukuki süreç devam ederken bu çocuk bizimle kalacak. Yine ona bakmaya devam edeceğiz. Varsa, herhangi bir başka problemi bu süreçte bunları da takip edeceğiz. Şuan Türkiye’de şuan için tahminen çok fazla anlaşılmıyor olabilir ancak bu hayvanların da kendi niyet yapıları var. Ruhsal travma yaşayabiliyorlar. Maalesef insanlara emsal travmaları, birebir travmaları yaşıyorlar. Bu ise istemediğimiz sonuçları, bağışıklık sistemi ziyanlarını, bir düşüşü ortaya çıkarıyor bunu görebiliriz. Bu süreçte hem tabip hem insan olarak hayvansever olarak onun yanında olacağız. Birlikte hoş bir halde bu durumu atlatmasını planlıyoruz. Şuan hala taarruzun izleri var, yansıyı çok hoş veriyor. Kuyruk sallıyor, vakit geçirmek istiyor. Onun dışında ise hala köpeğimizin bir reaksiyon durumu var, yani güya ‘biraz daha beni rahat bırakın, ben biraz daha dinlenmek istiyorum, başımdan ne geçtiö der üzere bir durumu var. Röntgen, damar yolu açılması, tabi bunlar hayvanlar için güç süreçler, travma hastası dediğimiz bu hasta hayvanların takibi biraz daha güç. İçerideki hasarın boyutunu dışarıdan göremeyebiliriz, yumuşak dokuda gırtlak kısmında bir hasar var. İç tarafta ise fizyolojik olarak tam bir hasar tespiti yapamayabiliriz. Röntgenden gördüğümüz kadarıyla kalça kısmında da bir ayrılma var, topallığı kelam konusu zaten’ şeklinde konuştu.

‘YUVASI ŞİMDİDEN HAZIR DİYEBİLİRİZ”

Tedavilerin ardından köpeğin sahiplendirileceğini belirten Neslişah Aybak, ‘Gelecek süreçte, hukuki süreç sonrasında, köpeğin durumunu takip etmek isteyen hayvanseverler var. Almak sahiplenmek isteyen çok güzel hayvanseverler var. Onlarla bir görüşeceğiz, artık buradan yuvasına gidecek. Güzel bir yuvası olacak. Yuvası şimdiden hazır diyebiliriz. Evine gidene kadar bizim gözetimimiz altında olacak” Diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu