Haber

Senegal Devlet Başkanı Sall, muhalefet gösterilerinin ardından diyaloğa açık olduklarını söyledi

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, ülkedeki muhalefet gösterilerinin ardından tüm departmanlarla diyaloğa açık olduklarını söyledi.

Başkan Sal, mecliste yaptığı konuşmada, ülkedeki siyasi tansiyonun düşürülmesine yönelik yeni bir adım atıldığını belirterek, barış, dayanışma ve istikrar içinde yaşamak için tüm kesimlerle diyaloğa ve istişareye açık olduğunu ifade etti. hukuk kuralı.

Yurtdışındaki konsolosluklara yönelik saldırıları eleştiren Sall, özel ve kamu kurumlarına yönelik bu tür saldırıları “vandalizm” olarak nitelendirdi.

Senegal’de günlerdir devam eden protestoların ardından ilk kez resmi bir açıklama yapılması dikkat çekti.

Senegal’de muhalefet liderine 2 yıl hapis cezası

Senegal’de muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran’da başkent Dakar’da görülen davada tecavüz suçlamalarından aklandı ve gençleri suç işlemeye tahrik suçundan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları gösteriler başlattı ve olaylarda 16 kişi hayatını kaybetti.

Sonko suçlamaları reddederek davanın siyasi amaçlı olduğunu savunurken, partisi PASTEF mahkemenin kararının siyasi bir komplonun parçası olduğunu iddia ederek partilileri “tüm faaliyetleri durdurup sokağa çıkmaya” çağırdı.

Senegal’deki gösterilerin ardından Milano, Paris ve New York gibi şehirlerdeki Senegal konsolosluklarına düzenlenen saldırıların ardından konsoloslukların tamamı geçici olarak kapatıldı.

Muhalefet lideri, 3 Şubat 2021’de Dakar’daki “Sweet Beauty” güzellik salonunun bir çalışanına tecavüz etmekle suçlanmış, olaylarda 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Sonko tecavüzden mahkum olsaydı, seçimlerde Başkanlığa aday olmazdı. Cezanın Sonko’nun adaylığına engel olup olmayacağı şu anda net değil.

haberfethiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu