Ekonomi

Trafik sigortalarında yeni dönem! 3.000 TL indirim geliyor

Karayolları Motorlu Taşıtlarının Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, sıfır veya çok kullanımlık kesimlere muadilliği belgelenen kesimlerin tercih edilmesi halinde hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde yüzde 20’ye varan indirim uygulanabilecek.

AYLIK ARTIŞ ORANINDA İNDİRİM

Trafik sigortası tavan fiyatları 1 Mayıs’ta yüzde 5 artırılacak. Mayıs itibarıyla aylık tavan fiyat artışı yüzde 2 olacak.Bir önceki düzenlemede aylık artış yüzde 4,75 olarak uygulanmıştı. Elektrikli araçlar için yüzde 10 zorunlu trafik sigortası prim indirimi uygulanabiliyor.

HASARLI VE HASARSIZ ORANINDAKİ DEĞİŞİM

Kararla birlikte hasarsızlık indirimi ve hasar nedeniyle prim artış oranları da değişti. Hasar tespiti ve hasarsızlık indirimi basamak sayısında yapılan değişiklikle 7 olan basamak sayısı 9’a çıkarıldı. En yüksek hasarsızlık indirimi yüzde 50’ye kadar yapılabiliyor. Öte yandan hasar nedeniyle prim ile yüzde 200 artırılabiliyor. Tabloya eklenen 0 seviyesinde prim artış oranı yüzde 200, 8. seviyede hasarsızlık prim oranı yüzde 50 olarak belirlendi. Tabloya göre 7’nci basamakta sigortalıya en az 5 sigortalılık süresi boyunca tazminat ödenmezse 8’inci basamaktaki indirim uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu