Ekonomi

Türkiye’nin ihracat yıldızları Rusya’da buluştu

Yerli Un, Yem, Tahıl İşleme ve Değirmencilik Departmanından Moskova Çıkartması

Türkiye’nin ihracat yıldızları arasında yer alan yerli un, yem, tahıl işleme makine ve değirmen üreticileri, İDMA Rusya’da 130 milyon ton tahıl verimiyle Rus üreticilerle buluştu. Üretimlerinin yüzde 90’ını ihraç ederek dünya pazarında Çin’den sonra ikinci sırada yer alan yerli un, yem, tahıl işleme makine ve değirmen üreticileri; Kendi tahılını kendi topraklarında işleyip mamul haline getirme kararı alarak ihracat hedefinin merkezine Rusya’yı aldı. 300 milyon dolarlık ihracat hedefiyle başkent Moskova’da 3000 profesyonelle bir araya gelen 100 marka, son teknolojilerini sergiledi.

Sektörün dünyadaki en büyük fuarlarını gerçekleştiren İDMA; yerli un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticilerini dünyanın tahıl deposu olan Rusya’da bir yere getirdi. Dünya ihracatında Çin’in ardından ikinci sırada yer alan yerli üreticiler, İDMA Rusya ile liderliğe emin adımlarla ilerliyor. 30 Kasım-2 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen fuar; Yeni tesis kuracak yatırımcıları, mevcut tesislerinin kapasitelerini artırmak isteyen üreticileri ve tüm departman temsilcilerini bir araya getirirken aynı zamanda Türkiye-Rusya Hububat, Bakliyat ve Yem Zirvesi’ne de ev sahipliği yaptı. .

İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Küme Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan, Türk un, yem, tahıl işleme makinaları ve değirmencilik bölümünün dünyanın en değerli tedarikçileri arasında yer aldığını belirterek; “Özellikle son yıllarda hububat ve bakliyat üretiminde uyguladığı politikalarla son 10 yılda yüzde 118 oranında verim artışı yaşayan Rusya, hayvancılık sektöründe de değerli ilerlemeler kaydetti. Rusya’nın hububat, bakliyat ve yem pazarının büyüklüğü ile Uzak Doğu ve Orta Asya bölgelerine olan coğrafi yakınlığı dikkate alındığında Türkiye, un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticileri için büyük potansiyel sunuyor. Rusya’nın en etkili sivil toplum kuruluşları ve birlikleri ile kurduğumuz bağlantılar sayesinde, bu büyük pazarda yeni tesisler kurmayı planlayan üreticileri ve halihazırda üretim yapan ancak tesislerinin makine parkurunu yenilemesi gerekenleri İDMA Rusya’da ağırladık. Dünyanın en değerli üreticileri arasında yer alan yerli değirmen, makine ve silo üreticilerini Moskova’da bulunan Crocus Fuar Merkezi’nde 3000’den fazla profesyonel ile buluşturarak ülkemizin ihracat rakamlarına olumlu katkı sağlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. . Yerli üreticilerimizin dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek; Endonezya, Batı Afrika ve Latin Amerika’da düzenleyeceğimiz İDMA fuarları ile bölümün ihracat hacminin büyümesine katkı sağlayacağız” dedi.İDMA fuarlarının yerli un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticilerine yeni pazarlar ve ihracat kapıları açmaya devam edeceğini vurguladı.

Dünyanın Gözü Tahıl Şubesi, Türk-Rus Hububat, Bakliyat ve Yem Zirvesi’ndeydi.

Dünya tahıl üretiminde ilk 5 üretici arasında yer alan Rusya’nın en değerli kurumlarının katılımıyla Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’ne de ev sahipliği yapan İDMA Rusya, dünya tahıl üretimi ve endüstrisinin geleceğini değerlendirdi. şubenin tüm paydaşları ile birlikte. Türkiye’den TABADER (Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği), Rusya’dan Uluslararası Sanayi Akademisi ve Rusya Un ve Yem İşletmecileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Türkiye-Rusya Hububat, Bakliyat ve Yem Zirvesi’nde; yeni dönemin tahıl, bakliyat, yem politika ve stratejileri ele alındı. İDMA Rusya fuarı ile eş zamanlı gerçekleşen zirvede; TABADER Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Uluslararası Endüstri Akademisi Lideri VA Butkovsky ve Rusya Un ve Yem İşletmecileri Birliği Lideri Igor Sviridenko gibi şubenin değerli isimleri, yeni dönemin tahıl, bakliyat ve yem politika ve stratejilerini değerlendirdi.

Bölgenin değerli bir tahıl merkezi olması nedeniyle yerli un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticileri için İDMA Rusya’nın öneminin altını çizen Kalkan; “İDMA Rusya, dünyanın en büyük tahıl üreticileri ile bu ürünleri ürüne dönüştüren üretim ekipmanlarını bir araya getirirken, değerli bahislerin değerlendirildiği Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’ne de ev sahipliği yaptı. Türkiye ve Rusya’dan değerli kurum, akademisyen ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleşen zirvede fiyatlandırılan konular tüm dünyanın dikkatini İDMA Rusya’ya çevirdi. Alanında dünyanın en büyük fuarlarını düzenleyen İDMA, İDMA Rusya’da olduğu gibi taraf olmaya, gelecek perspektifleri oluşturmaya ve yeni hedefler belirlemeye devam edecek.”söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu