Haber

Ülkelerden İsrail’e birbiri ardına refah uyarısı

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Hamas’ın dört taburunun Refah’ta bırakılmasıyla savaşın Hamas’ı ortadan kaldırma hedefine ulaşması mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun faaliyetlerin sivillerin çatışma bölgelerini boşaltmasını gerektirdiği açıktır.” ” söz konusu.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron olası saldırıdan derin endişe duyduğunu belirterek, “Gazze nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı Refah’a askeri bir saldırı olasılığından derin kaygı duyuyoruz. Öncelik acilen müdahale etmektir. Yardım ulaştırılması ve rehinelerin kurtarılması için çatışmaların durdurulması ve ardından sürdürülebilir, kalıcı bir ateşkes sağlanması için “Ateşkes yönünde ilerleme kaydedilmesi gerekiyor.” ifadesine yer verildi.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı uyarı mesajında, söz konusu saldırının ciddi yankıları olacağını belirtti.

Açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, İsrail’in vahşi saldırıları nedeniyle kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce sivilin son sığınağı olan Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine saldırı ve hedef alınmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunuyor. Krallık bu kişilerin zorla sınır dışı edilmesini kategorik olarak reddediyor.” “Reddedildiğini ve güçlü bir şekilde kınandığını teyit ediyor ve derhal ateşkes talebini yineliyor.” Söylendi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Refah şehrine sığınan sivillerin gidecek hiçbir yeri olmadığını vurgulayarak, “Gazze nüfusunun yarısı şu anda Refah’ta, gidecek hiçbir yeri yokken mahsur kaldı. İsrail ordusunun bundan sonra Refah’a odaklanmayı planladığını bildiriyor.” “Böyle bir eylem, halihazırda insani bir kabus olan durumu katlanarak artıracak ve açıklanamayan bölgesel sonuçlara yol açacaktır.” dedi.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Refah’taki acil durum zaten inanılmaz boyutlara ulaştı. 1,3 milyon kişi çatışmalardan kaçarak çok dar bir alana sığınıyor. İsrail ordusunun Refah’a saldırısı yeni bir sürecin başlangıcı olacak” dedi. İnsani felaket.Gazze’deki halk “Kaçacak yer yok. İsrail, Hamas terörüne karşı kendini savunmalı ama aynı zamanda sivil halkın acısını da mümkün olduğunca hafifletmeli. Bu nedenle rehinelerin serbest bırakılabilmesi için yeni bir ateşkese ihtiyaç var. Gelecek hafta İsrail’de bunu başarmanın yollarını tekrar tartışacağım.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında Gazze’deki son durumu ve İsrail’in olası Refah operasyonunu değerlendirdi. Gazze’nin güneyine doğru itilen yüz binlerce insanın dar bir alana sıkıştırıldığını hatırlatan Kirby, şöyle konuştu: “İsrail’in Refah bölgesine hemen veya yakın gelecekte askeri operasyon başlatacağına dair bir plan görmedik. Filistinliler ise Refah ve çevresinde korunuyor. Orada.” “Çok sayıda yerinden edilmiş insan var. Şu anda bu insanlara (Refeh’te) yönelik askeri operasyonlar bir felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de aynı konuyla ilgili soruları yanıtlayarak, Biden yönetiminin Refah’a yönelik askeri operasyona destek vermediğini vurguladı. Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Patel, “1 milyondan fazla insanın sığındığı bu bölgede plansız bir operasyonun gerçekleştirilmesi felaket olur” dedi. değerlendirmesini yaptı.

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada tekrar ediyorum.” dedi. AB Yüksek Temsilcisi, kan dökülmesini önlemenin tek yolunun müzakerelerin yeniden başlatılması olduğunu vurguladı. Borrell, Dün, İsrail’in Gazze’nin güneyinde sivillerin sığındığı Refah kentine yönelik saldırısının “felaket sonuçlara yol açacağı” uyarısında bulunulmuştu.

UMMAN

Umman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası toplumu, İsrail’in kibrinden vazgeçmeye ve saldırılarını durdurmaya zorlamak amacıyla yapılan açıklamaların ve siyasi duruşların içeriğini dolduracak somut önlemler almaya çağırıyoruz. ” ifadeler kullanıldı. Açıklamada, Gazze Şeridi’nin her kesimine insani ihtiyaçların ulaştırılması için sınır kapılarının açılması gerektiği belirtilirken, İsrail’in Refah’ı işgalinin tehlikeli sonuçlar doğuracağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki sivilleri, mülkleri ve tüm tesisleri hedef almasının yarattığı yıkıcı etkilerden tamamen sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu ve Gazze Şeridi’ne yapılan saldırının uluslararası hukuka ve uluslararası hukuka açık bir meydan okuma olduğuna dikkat çekildi. insancıl hukuk.

BAE

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’a yönelik olası kara saldırısı planı ve bunun insani yansımalarından derin endişe duydukları belirtildi. Refah’a yönelik kara operasyonunun daha fazla masum sivilin ölümüne yol açacağı ve Gazze’deki insani felaketi daha da kötüleştireceği konusunda uluslararası topluma uyarı niteliği taşıyan açıklamada, kardeş Filistin halkının sınır dışı edilmesinin ve buna aykırı tüm uygulamaların yapıldığı belirtildi. uluslararası hukuka göre kesinlikle kınandı. . Açıklamada, uluslararası topluma, Filistin topraklarındaki durumun daha da kötüleşmemesi ve bölgenin yeni bir şiddet ve istikrarsızlığa sürüklenmemesi için çaba sarf etmesi yönünde çağrıda bulunuldu. BAE’nin bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını ve iki devletli çözüm için müzakerelerin yeniden başlatılmasını desteklediği de kaydedildi.

KUVEYT

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in sivilleri sınır dışı ettikten sonra Refah’a saldırma planına ilişkin büyük endişelerin olduğu belirtildi. Açıklamada, Kuveyt’in Filistin halkına yönelik saldırılara ve zorunlu göç planlarına karşı olduğu yinelenerek, uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Filistin halkını koruma konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuku defalarca ihlal etmesini durdurmak için uluslararası hesap verebilirlik sistemlerinin seferber edilmesi çağrısında da bulunuldu.

TREN

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yüz binlerce insanın son sığınağı olan Refah’ta olası bir kara saldırısının insani felakete yol açacağı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, Filistin halkının sınır dışı edilmesi ve Refah’a yönelik saldırı tehditleri kınanırken, BMGK’ya, İsrail’in Refah’a girmesini ve burada soykırım yapmasını engellemek için harekete geçme çağrısı yapıldı.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal ordusunun, Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırganlığa karşı güvenli liman olan Refah kentine yönelik askeri operasyon düzenlemesi tehlikesi konusunda uyarıyoruz. Yerinden edilmiş birçok Filistinli kardeşimiz sığındı.” Söylendi. Açıklamada, Filistinlilerin kendi toprakları içinde veya dışında yerinden edilmesinin kesinlikle reddedildiği vurgulanarak, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların durdurulması ve sivillerin korunması gerekliliğine dikkat çekildi. Açıklamada, Filistinlilerin yerleşim yerlerine dönüşünü ve Gazze Şeridi’nin her yerine yardım ulaştırılmasını garanti altına almak için derhal ateşkes yapılması çağrısında bulunulurken, uluslararası topluma “sorumluluklarını üstlenmeye ve İsrail’in engellenmesi için acil ve etkili adımlar atmaya” çağrıda bulunuldu. eşi benzeri görülmemiş bir insani felakete yol açan şiddetli savaşını sürdürmekten.” Açıklamada ayrıca, olayların tehlikeli seyrini önlemek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) üzerine düşen sorumlulukları gecikmeden üstlenmesi ve derhal ateşkes ilan etmesi gerektiği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu