Ekonomi

Zorunlu Trafik Sigortasında şirketlerin ek maliyet oyunu ortaya çıktı

Türkiye’de 29 milyon aracın sahip olması gereken Zorunlu Trafik Sigortasının 2 yıldır devam eden yükü, son aylarda yeniden arttı. Araç sahipleri, tarifeye göre 6 bin 300 TL’ye kesilecek trafik poliçesi için fiyat vermeyen çok sayıda sigorta şirketinin bulunduğunu, şirketlerin ise “sistem hatası” bahanesiyle sadece esas poliçeyi kestiklerini belirtti. .

EK BİR MALİYETLE ZORUNLU SİGORTA SAĞLIYORLAR

Pek çok özel sigorta şirketi, poliçe bedeline yüzde 50’ye varan yüksek farklar yaparak ek maddi tazminat ve alıcı hizmeti gibi kolay konuları da ekleyerek zorunlu trafik poliçesi düzenlemeyi kabul ederken, kamu sigorta şirketleri bayilerine 1:1 trafik poliçesi sunuyor. gün içinde kullanılmak üzere bir trafik sigortası veya temel poliçe düzenlenir. Politika kesme fırsatı sundukları söylendi.

Türkiye’de son yılda yaklaşık 945 bin yeni aracın trafiğe girmesiyle piyasada zorunlu poliçe gelirleri artarken, yeni açılan yollar nedeniyle kaza sayıları azaldı. Tüm bu olumlu gelişmeler karşısında sigorta şirketlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı umursamayan tutumu ortaya çıktı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMASI TALEP

Sigorta Denetleme Kurumu ve Rekabet Kurumu’nun devreye girmesini isteyen vatandaşlar, soruşturmanın başlatılması için bu komite üyelerinin yakınlarının araçlarının trafik poliçelerinin alınması için küçük bir çaba göstermesinin yeterli olacağını söyledi.

2023 yılında Devlet Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) fuhuşa yakın fiyatlarla ödeyen araç sahipleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın trafik sigortalarındaki aksaklıklar ve ek teminatlarla poliçe artırımı oyununa son vermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu