Haber

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas Hakkında İki Azil Maddesi Kabul Edildi

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’a yönelik iki azil maddesi kabul edildi. Ülkede 148 yıl sonra ilk kez bir kabine üyesi görevden alınmakla suçlandı.

ABD’de görevini yerine getirmemekle suçlanan İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’a karşı Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi’nde azil oylaması yapıldı. Mayorkas’a yönelik azil maddesinin iki maddesi 213’e karşı 214 oyla kabul edildi. Yapılan oylama sonucunda 148 yıl sonra ilk kez bir kabine üyesi Temsilciler Meclisi tarafından azil soruşturmasıyla suçlandı. Mayorkas’ın görevden alınıp alınmayacağı, 26 Şubat’ta Demokratların liderliğindeki Senato’da yapılacak oylamada belli olacak.

Biden’ın oylamaya tepkisi

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi’ndeki oylamayı “bariz bir anayasaya aykırı partizan eylemi” ve “siyasi bir gösteri” olarak nitelendirdi. Mayorkas’ın onurlu bir kamu görevlisi olduğunu belirten Biden, “Hukukun üstünlüğünü destekledi ve milletimizi yücelten değerlere derin bir bağlılık sergiledi.”

İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Mia Ehrenberg, yaptığı açıklamada Cumhuriyetçilerin sınırdaki sorunları çözmeye çalışmak yerine anayasayı ihlal ederek zaman harcadıklarını söyledi.

Cumhuriyetçiler, ABD-Meksika sınırındaki yoğun göçmen akınından sorumlu tutuklular Mayorkas’ı, sınır güvenliğini sağlamak için yeterli çabayı göstermemekle ve görevlerini sadakatle yerine getirmemekle suçluyor. 2021’den bu yana 6,3 milyondan fazla göçmen ABD’ye yasa dışı yollardan girdi.

ABD’de Savaş Bakanı William Belknap en son 1876 yılında görevden alınmıştı. Belknap, oylamadan kısa bir süre önce istifa etme kararı almıştı. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu