Ekonomi

Türk doğal taş sektörü İngiliz mimar ve tasarımcılara odaklandı

İNGİLTERE (IGFA) –İngiltere’de mimar ve tasarımcıların yoğun katılım gösterdiği Surface Design Show Fuarı’na katılan Türk Doğal Taş Kesim, Türk doğal taşlarının renk ve desen zenginliğini mimarlara, tasarımcılara, öğrencilere ve profesyonel ziyaretçilere sundu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, Türkiye’ye yılda 2 milyar dolar döviz getiren Türk doğal taşlarının uluslararası projelerde daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla 2024 yılına yoğun bir pazarlama atağıyla girdiklerini belirterek, mimarlara, Surface Design Show Fuarı’na tasarımcılar, İtalyan mimarlar ve tasarımcılar katıldı. Türkiye, Hindistan ve dünyanın dört bir yanından iç ve dış tasarımcı, mimar ve ithalatçılara yönelik başarılı bir tanıtım kampanyası yürüttüklerini belirtti. Alimoğlu, bu organizasyon sırasında mimar, tasarımcı ve ithalatçılarla kurdukları bağlantıların yanı sıra İngiltere’de mimarlık ve tasarım okuyan Türk öğrencilerle de güçlü bağlar kurduklarını, bu temasların Türk doğal taş sektörüne değerli katkılar sağlayacağını kaydetti. İngiltere pazarındaki konumunu güçlendirmek ve ihracat hedeflerine ulaşmak.

MİMARLAR, TASARIMCILAR VE TÜRK ÖĞRENCİLER KONFERANS SALONUNU DOLDURDU

6-8 Şubat 2024 tarihlerinde London Business Design Center’da düzenlenen Surface Design Show Fuarı’nda, İngiltere’de mimarlık ve tasarım eğitimi alan Türk öğrencilerin EMİB standına yoğun ilgi gösterdiğini belirten Alimoğlu, “Fuar İdaresi, fuarın açılış ve kapanış saatlerini değiştirdi. Yüzey Tasarım Gösterisi Fuarı. Fuarı her geçen gün farklı kılarak geniş kitlelerin ziyaret etmesini sağladı. İngiltere’deki fuara bir konferans salonunu dolduracak kadar Türk mimarlık ve tasarım öğrencisiyle katıldık. Bu gençlerin iletişim bilgilerini tek tek aldık. “İleride bu öğrencilere yönelik özel faaliyetler gerçekleştirerek gençlerin sektörümüzün gönüllü temsilcileri haline gelmesi için çaba göstereceğiz” dedi.

Alimoğlu, İngiltere’ye 15 milyon dolar, Commonwealth’e ise 100 milyon dolar olan yıllık doğal taş ihracatımızın 5 yıl içinde iki katına çıkarılması hedefiyle İngiltere pazarına yönelik pazarlama ataklarının devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti: Mimarlara 150 farklı doğal taş çeşidi ve 650 renk ve desen seçeneği.

ÜNLÜ MİMAR GÖKHAN KARAKUŞ’TAN İKİ PANEL

Çalışmalarını Amerika, İngiltere ve Türkiye’de sürdüren, uluslararası mimarlık çevrelerinde tanınmış mimar Gökhan Karakuş, Surface Design Show Fuarı’nda iki panelde “Mimari ve Tasarımda Türk Doğal Taşı” konulu konuşmalar yaptı.

EMİB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şen, EMİB TİM Delegesi Burak Alimoğlu ve EMİB Tanıtım Komitesi Üyesi Yüksek Mimar Oben İnceler, 6-8 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında London Business Design Center’da düzenlenen Surface Design Show Fuarı’nda Ege Maden İhracatçıları Birliği’ni temsil etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu