Haber

ABD’nin Başkenti Washington’da Filistin’e Destek Gösterisi Düzenlendi

YENİ İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ateşkesin sağlanması ve ABD’nin İsrail’e yaptığı yardımın durdurulması amacıyla ABD’nin başkenti Washington DC’de ülke tarihinin en büyük “Filistin’e destek” gösterisi düzenlendi.

“Washington’a Ulusal Yürüyüş: Özgür Filistin” adı altında düzenlenen gösteriye 450’den fazla sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Yerel saatle 14.00’te Beyaz Saray ve Kongre yakınındaki Özgürlük Plaza Meydanı’nda başlayan gösteriye, ellerinde Filistin bayrakları ve Filistin’i destekleyen pankartlarla başlayan gösteriye, şehir dışından da olmak üzere yüz binlerce gösterici katıldı.

CEVAP Protestoyu düzenleyen kuruluşlardan biri olan Coalition, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gösteriye 300 binden fazla kişinin katıldığını ve gösterinin “Washington DC’de ABD tarihindeki en büyük Filistin yanlısı miting” olduğunu yazdı.

Barış yanlısı Yahudi grupların da yer aldığı programda yapılan konuşmalarda Gazze’de derhal ateşkes çağrısı yapıldı ve Joe Biden yönetiminden İsrail’e ABD yardımının durdurulması talep edildi.

Konuşmaların ardından göstericiler Beyaz Saray’a doğru yürüdü.

Protesto boyunca polisin bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

ABD’nin diğer şehirlerinde de Filistin’e destek gösterileri düzenlendi

Başkent Washington DC’nin yanı sıra New York, Los Angeles, Detroit ve Seattle başta olmak üzere ABD’nin diğer şehirlerinde de Filistin’e destek gösterileri düzenlendi.

Manhattan Herald Meydanı’nda toplanan 1000’den fazla Filistin yanlısı gösterici, trafiği bir süreliğine kilitledi ve Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Daha sonra polisin yoğun güvenlik önlemleri altında protestocular Birleşmiş Milletler binasına doğru yürüyüşe başladı.

Burada atılan sloganların ardından göstericiler olaysız bir şekilde dağıldı.

haber-selim.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu