Haber

Kahramanmaraş’ta tarihi çarşı depremi hasarla atlattı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat gecesi meydana gelen iki büyük deprem 11 ilde etkili oldu.

Kahramanmaraş depremden en çok etkilenen şehirlerden biri oldu.

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta 103 bin binadan 3 bin 752’si yıkıldı. Kentin “Eski Maraş” olarak anılan bölgesinde yer alan 500 yıllık Kapalıçarşı, depremden en az etkilenen yapılardan biri oldu.

1500’lü yıllarda yapılan tarihi çarşının zarar gören kısımları restorasyon için kapatıldı.

Hasarlı ama yok edilmemiş

Tarihi çarşının değerinden bahseden tarihçi Mehmet Dilbaz, şunları söyledi: “Depremden etkilenen en büyük şehirlerden biri olan Kahramanmaraş’ın kalbindeki çarşı, bölgenin en büyük alışveriş mekanlarından biri. Aslında çarşının kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu’ndan daha eskilere dayanmaktadır.

Burası Dulkadiroğulları Beyliği döneminde İpek yollarının kesiştiği noktada olduğu için bu bölge tarihi süreç içerisinde ticaret açısından oldukça değerlidir. Anadolu’nun birçok büyük şehrinde olduğu gibi burada da büyük bedestenler var. Bu yerin tarihi yaklaşık 500 yıl öncesine dayanmaktadır.

Burada toptan bir yıkım söz konusu değil. Bu da bizden öncekilerin inşaat teknolojilerinde nelere dikkat ettiğine dair ipuçları veriyor. Yapı hasar gördü ama yıkılmadı. Eğer deprem anında burada yaşıyor olsaydı çok rahat bir şekilde dışarı çıkabilirdi. Atalarımız burada taş mimari ve duvarlarda kerpiç tarzı beslemelerle bir mimari inşa etmişler ve en azından yapının bütünlüğünün korunmasını sağlamışlar.”söz konusu.

“Bu bölge sarsıntı bölgesidir”

Çarşının depremlerden sağ çıkma sebebini anlatan Dilbaz, şunları kaydetti: “Bu bölge deprem bölgesi ve tarihsel olarak hep sarsıntılar oluyor. Tek katlı çarşı sisteminden oluştuğu için yıkım az hasarla önlenebiliyor. Bu da bize mimarinin çok değerli ve değerli olduğunu, almamamız gerektiğini söylüyor. üst katlara yönelin.”dedi.

Kentin en eski ticaret alanlarından biri olan Kapalıçarşı havadan görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu