Haber

Soylu: Can kaybı 45 bin 968’e yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay AFAD İl Uyum Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. “Olağanüstü bir süreç yaşandı” diyen Soylu, “Şu ana kadar 13 bin 62 deprem oldu. 26 bin 32 enkazda arama kurtarma çalışması yapıldı. Toplamda 28 bin 300 enkaz var.” Bakan Soylu, can kaybının 45 bin 968’e çıktığını açıkladı.

Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Yeni bir süreç başladı. Özellikle bu 10 ilimizde esnafımız da önemli zarar gördü. Ticaret Bakanımız bu konuyu değerlendiriyor ve küçük esnafı canlandırmak için adımlar atılıyor. Köyün tarım hayatından süt sorununa kadar her şey takip ediliyor. Sokak hayvanlarında da durum aynıdır. Zelzele bölgesinde 426 belediye görevlendirildi. Sadece Hatay’da 127 belediye var. Ne kadar büyük bir operasyon yapıldığını anlatmak için söylüyorum. Deprem bölgesine 41 vali atandı. Her birinin bir görevi var. Denizli Valimiz defin ve kimlik tespiti, Erzurum Valimiz Aile Bakanlığımız ile yer koordinasyonunu sağlamakta ve illere ayni yardımların sevkini sağlamaktadır. Erzincan Valimiz Kızılay ile birlikte tüm besleme sürecini, Amasya Valimiz de tüm belediyelerle birlikte kullanma suyu hatlarını takip ediyor. Edirne Valimiz sektörel tüm ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyor. Hatay’dan başka illere gidecek vatandaşların tahliye işlemlerini ve konaklamalarını Konya Valimiz organize ediyor. Diğerleri de kendi işlerini yapıyor.

’13 BİN 62 ŞOK OLUŞTU’

İşte istediğim şey; Dünyanın en büyük depreminden bahsediyoruz tabii ki bunun bizim için önemli bir sonucu oldu. ‘Büyük acılar ulusları birleştirir’ diye bir söz söylemeliyim. Milletimiz büyük bir birliğe ulaşmıştır. Şimdiye kadar 13 bin 62 sarsıntı meydana geldi. Bu alışılmadık bir süreç. 26 bin 32 batıkta arama kurtarma çalışması yapıldı. Toplamda 28.300 enkaz var. Hatay’da 18 bin enkaz var. Toplam ağır hasarlı binanın dışında binalar var. Yıkılacak ve acilen yıkılacak binaların ardından ağır bir şekilde çökecek olan tablo da söz konusu. Acil durum binaları yıkılıyor. Enkaz kaldırma işlemleri devam ediyor. Enkaz kaldırma ve acil yıkım oranı şu anda yüzde 15’tir. Bu orana ulaştık. Zelzele bölgesinde 332 adet çadırkent alanı oluşturuldu.

Afet bölgesinde 1 milyon 652 bin kişi yaşıyor. Köylerdeki nüfus arttı. Enkazın olmadığı köylerde nüfus 2-3 kat arttı. Bunları göz önünde bulundurarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Deprem bölgesinde 860 bin 365 kişi tahliye edildi. Türkiye genelinde ciddi bir ağırlama yapıldı. Tespit edilen tahliye sayısı 2 milyon 145 bin.

‘HATAY’IN SUYA İHTİYACI VAR’ BİR ŞEYLER OLDU’

Şebeke suyu günlük ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Bu her gün takip edilir. İçme suyu ihtiyacı ambalajlı su ile karşılandı. Hatay’a 1 milyon 200 bin kutu su verildi. Dün akşamdan beri ‘Hatay’ın suya ihtiyacı var’ diye bir şey ortaya çıktı. Öyle bir sosyal medya dalgası yayılıyor ki gerçekten canımızı sıkıyor. Bu bazen bizi çalışmaktan da alıkoyar. Sadece siyasi saiklerle burada çalışan arkadaşlarımın moralini bozmaya çalışıldığı açıktır. Birileri burada vatandaşlarımızın eksikliklerini gidermeye çalışırken bir yandan da süreci manipüle etmek vicdanla bağdaşmaz. 22 mahalleye su verilmiyor. Nasıl verilmelidir? 22 mahalle yıkıldı. Suyu buraya ulaştırmak için hep birlikte çaba gösteriliyor. Bunu bu şekilde değerlendirmek vicdanlara sığmaz. Böbürlenerek yeni felaketler ekliyor. Bunu da söylemeliyiz. Aksi takdirde farklı bir süreçle karşı karşıya kalırız.

CAN KAYBI 45 BİN 968’E ÇIKTI

Şu ana kadar enkaz altında ve hastanelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve depremzede sayısı 45.968’dir. Aralarında 4.267 Suriyeli kardeş var. Bunların 44 bin 235’i nüfus artı göç olarak kaydedildi. Her bir vatandaşımızın kimlik tespiti, defin işlemleri ve savcılık raporları dahil hepsi yapılıyor. Hangi sayı varsa onu da milletimizle paylaşıyoruz. Bazıları ‘sayılar yetersiz’ diyor. Bunu neden giderek daha az söyleyelim? Her kişi hukukun bir parçasıdır. Tarihe de not düşmeliyiz. Böyle bir sorumluluk da söz konusudur. Her ilde her ilçede AFAD uyum merkezleri ve hasar tespit itiraz çadırları kuruldu. Bazen maddi hasar meydana gelebilir. Burada yaşayan vatandaşlarımıza tüm bunların düzeleceğini söylemek istiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu