Haber

Milli Eğitim Bakanı Tekin: “Kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi ve eğitim felsefesi inşa etmeliyiz”

Milli Eğitim Bakanı Tekin: “Kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi ve eğitim felsefesi inşa etmeliyiz”

3. İstanbul Eğitim Zirvesi dünyanın dört bir yanından eğitim uzmanlarını bir araya getirdi

İSTANBUL – 3. İstanbul Eğitim Zirvesi, uluslararası eğitim kuruluşu Türkiye Maarif Vakfı tarafından ‘Eğitimde Değişimi Yönetmek’ temasıyla Üsküdar’da düzenlendi. Tepede konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Türkiye’nin 100’üncü yılına girdiğimiz bu dönemde, bu genel düzenin aksine yepyeni bir eğitim sistemi ve kendi eğitim felsefemizi oluşturacağız. Dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik değişimleri kaçırmadan kendi referans değerlerimizi, toplumsal değerlerimizi, tarihimizi ve insani değerlerimizi referans alıyor.” “İnşa etmemiz lazım” dedi.

3. İstanbul Eğitim Tepesi, uluslararası eğitim kurumu Türkiye Maarif Vakfı tarafından ‘Eğitimde Değişimi Yönetmek’ temasıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün yanı sıra Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Kongo Demokratik Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi ve Malezya Milli Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek de katıldı. Zirvede yapay zeka, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerle kuşatılmış insanın dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruma ve insan kalabilme çabaları tartışıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirveye katılamasa da yazılı metinle açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirveye yazılı açıklama gönderdi

Zirve, Türkiye Maarif Vakfı’nın tanıtım videosunun gösterimiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zirveye gönderdiği mesaj, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben tarafından okundu. Zirvenin hayırlı olmasını dileyen mesajında ​​Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilim ve teknolojide son 21 yılda kaydettiğimiz ilerlemeler sayesinde Türkiye, eğitimde küresel çekim merkezlerinden biri haline geldi. Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye Maarif Vakfı ile birlikte duyarlılığı bir yandan FETÖ’nün verdiği zararları ortadan kaldırırken diğer yandan eğitimde fırsat eşitliğini desteklemektedir.” “Çalışmalarını takdirle takip ettiğimiz ve başarılarıyla gurur duyduğumuz vakfımıza gerekli desteği sağlıyoruz. Türkiye Maarif Vakfı’nın en büyük destekçilerinden biri olmaya devam edeceğiz.”

“Kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi ve eğitim felsefesi inşa etmeliyiz.”

Zirvede konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Cumhurbaşkanımızın dünyadaki hakim siyasi sisteme aktif muhalefetini ifade eden ‘dünya beşten büyüktür’ sloganını sizlerle tartışmak istiyorum. Yaşadığımız günlerde bu zirvenin konusu olan aslında dünyadaki değişime referans olabilecek bir karşıtlık. Söylemek istediğim şu ki, dünya şu anda çok büyük bir değişimden geçiyor. bir kısmını teknolojik gelişmelerle görebiliyoruz. 5 yıl önce yaptığımız teknolojik plan artık geri kalmış bir teknoloji olarak değerlendiriliyor. Bunları görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemiyoruz. Başka değişiklikler ve başka paradigmalar da var. Devlet yapısı değişiyor, siyasi yapı değişiyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi dünyada hakim siyasi düzenin bu anlamda değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik düzen değişiyor . Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurulu dünya düzeni değişiyor. Tüm bu değişimler arasında biz de eğitim sektörüne odaklanan bireyler olarak, hakim dünya düzeninin bu değişim parametrelerine uygun olarak bu değişim sürecine ayak uydurmak zorundayız. Yeni kurulan dünya sisteminde küresel emperyalizmin ürettiği referanslarla ve sistemle kendimizi ifade etmememiz gerekiyor. “Türkiye’de yüzyıla girdiğimiz bu dönemde, bu genel düzenin aksine kendi değerlerimizi, toplumsal değerlerimizi, tarihimizi, insani değerlerimizi referans alan, kendimize özgün bir eğitim sistemi ve eğitim ideolojisi inşa etmek zorundayız. Referans olarak dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik değişimleri kaçırmadan” dedi.

“Zirvenin bir parametre olmasını ve bu anlamda bize katkı sağlamasını diliyorum.”

Sözlerine devam eden Tekin, “Bu zirveden, tüm bu oturum başlıklarından beklentim, bizi yansıtan, bizi yansıtan, neslimizi yetiştirebilecek, gençlerimizi yetiştirebilecek özgün bir eğitim ideolojisinin ana parametrelerinin gerçekleşmesini umuyorum. Dünyadaki bu değişimi doğru okuyan ve bahsettiğim referansları dikkate alan bu tartışmalardan bir sonuç çıkmasını diliyorum.Umarım bu sadece zirvede değil, bu zirvenin dışında da üniversitelerimizde çalışan değerli akademisyenlerimiz, olmayanlarımız da olur. -Eğitim konusunda fikir sahibi olan devlet kurumları, politikacılarımız, diplomatlarımız, küresel düzenden rahatsız olan farklı ülkelerdeki meslektaşlarımız bu anlamda yorucu, yeni dünya sisteminde biz de varız, değerlerimiz ​​”Bizi, ihtiyaç duyulanı açıkça ortaya koyabilecek bir ideoloji inşa etmeye davet ediyorum. Bunu her zaman birlikte hayata geçirmemiz gerekiyor. Zirvenin son bölümünde çerçevesini çizmeye çalıştığım yolculuğumuzda zirvenin bir parametre olmasını ve bu anlamda bize katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

“Türkiye’nin markası olmanın haklı gururunu yaşadığımızı ifade etmek isterim”

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, “Şunu ifade etmek isterim ki, ülkemiz 2053 hedeflerine adım adım ilerlerken, Türkiye Maarif Vakfı olarak uluslararası eğitimde bir Türkiye markası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 3. İstanbul Eğitim Zirvesi’nin ana teması eğitimde değişimi yönetmektir. En üstte yapaydır.” “Zeka, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerle çevrelenen dijitalleşme çağında insanların eleştirel düşünme yeteneğinin korunmasını gündeme getirmek istedik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu